Last Updated on

Odsłaniać rwa kulszowa, tylko nagły ruch: unieść, zgiąć, ześlizgnąć się lub złamać łóżko. Kiedy w takiej sytuacji nagle poczujesz ostry ból w plecach, który jest tak silny, że nie możesz się ruszyć, prawdopodobnie podniosłeś rwę kulszową. Radzimy radzić sobie z atakiem rwy kulszowej.
Rwa kulszowa pada w sytuacjach mniej zaplanowanych. W odcinku lędźwiowym kręgosłupa występuje ostry ból i przeszywający ból (znany również jako “pędzi” lub “gryzący”), który porusza się po pośladkach i biodrach. Dalej z tyłu uda, podchodzi do stopy przez łydkę nogi. Intensyfikuje przy najmniejszym ruchu. Ale w nocy boli bardziej.

Powoduje nacisk na nerw kulszowy

Nerw kulszowy jest utworzony przez połączenie różnych korzeni, które opuszczają kręgosłup i łączą się w jeden duży nerw, który biegnie w dół nóg, i dlatego odczuwamy ból w nodze, nawet jeśli są one spowodowane zmianami w kręgosłupie. Przyczyną bólu jest ucisk korzenia nerwu kulszowego w punkcie, w którym opuszcza on kanał kręgowy. Przyczyny nacisku na nerw kulszowy mogą być różne. Najczęstsze są zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa i wypadnięcie krążka międzykręgowego (dysku).
Innym powodem może być obrzęk korzenia nerwu spowodowany ciągłym uciskiem na okręgu, zniekształceniem, a także zmianami zwyrodnieniowymi w stawach kręgosłupa.
Grzbiet może być również spowodowany krzywizną kręgosłupa lub nieprawidłową strukturą miednicy. Zdarza się również, że kobiety w ciąży są zaawansowane, ponieważ mają przesunięcie środka ciężkości i obciążenie w nieprawidłowym rdzeniu kręgowym.
Rwa kulszowa towarzyszy skurczom mięśni przykręgosłupowych, które dodatkowo nasilają ból. W ten sposób starają się unieruchomić kręgosłup, aby chronić go przed uszkodzeniem. A to prowadzi do przepisu, który nie jest fizjologiczny kręgosłupa. Charakterystyczne dla natury jest to, że kiedy leży na plecach, masz trudności z unoszeniem nogi prosto w kolanie.

Rwa kulszowa może być niebezpieczna!

W przypadku zaburzeń czucia, osłabienia nogi lub zatrzymania moczu (może czasem wystąpić nietrzymanie moczu) oprócz silnego bólu, należy natychmiast udać się do lekarza. Objawy te mogą wskazywać na zmiany prowadzące do trwałego uszkodzenia nerwów. Aby go wykluczyć, konieczne jest natychmiastowe wykonanie rezonansu magnetycznego.

Atak rwy kulszowej

Najlepszym sposobem na zmniejszenie bólu jest znalezienie pozycji, która zmniejszy nacisk na korzenie. Wbrew powszechnej opinii nie zawsze jest to pozycja kłamca. Wiele osób woli stać, oszczędzając sobie bólu w nodze lub siedząc w wygodnej dla siebie pozycji.
Jeśli możesz, połóż się na plecach na stabilnym, twardym materacu z nogami zgiętymi w biodrach i kolanach pod kątem prostym (na przykład konieczne jest posadzenie stopy, poduszki). Pozycja krzesła rozluźnia mięśnie i łagodzi ucisk korzenia.
Zaoszczędź sobie lekami niesteroidowymi o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym.
Ulgę można uzyskać, stosując środek przeciwbólowy i maść przeciwzapalną w bolesnym miejscu i masując tę ​​samą strefę. Taki masaż rozgrzewający rozluźni Twoje napięte mięśnie.
Dla niektórych osób chłodzenie bolesnej lokalizacji przynosi ulgę. Pod wpływem endorfin w niskiej temperaturze są uwalniane, które mają działanie znieczulające. Tam, gdzie najbardziej ranisz, możesz zastosować zimny kompres lub worek lodu. Lecz leczenie łagodzące zakłócenia może również rozgrzać bolesny obszar.
Jeśli ból nie zmniejsza się w ciągu 24 godzin, musisz udać się do lekarza. Podobne objawy mogą być spowodowane przez kolkę nerkową: konieczne jest zidentyfikowanie źródła bólu i podjęcie odpowiedniej opieki.
Ból ostrzega cię, że coś złego dzieje się w ciele. Dlatego każdy atak ostrego bólu w plecach powinien skłonić nas do sprawdzenia kondycji kręgosłupa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here