Lifestyle

Decoupage i scrapbooking, czyli jak samemu stworzyć prawdziwe dzieła sztuki

Decoupage i scrapbooking

Hobby może być różne, jednym z ciekawych przykładów na to, aby wykorzystać swój talent plastyczny, jest decoupage i scrapbooking. Wbrew pozorom obie czynności nie wymagają wybitnego talentu, wystarczy odrobina umiejętności planowania i zmysł artystyczny. Czym jest decoupage i scrapbooking?

Decoupage

Decoupage jest jedną z technik zdobienia. Najpopularniejszym gadżetem wykorzystywanym do dekorowania są serwetki z kolorowymi nadrukami ptaków, kwiatów, ciekawych miejsc, a także tematyczne: ślubne, bajkowe, urodzinowe itp., ale świetnie sprawdzą się także inne, w tym np. papier ryżowy. O historii techniki ciężko dziś mówić, ale przypuszcza się, że pierwsze rękodzieła mogły powstawać już w X w. na Syberii. Prawdziwą popularność zyskały jednak w Chinach, gdzie od wielu wieków zdobienie przy pomocy serwetek pozwala tworzyć prawdziwe dzieła sztuki. Kreatywność Chińczyków była naprawdę imponująca, a decoupage pozwalał zindywidualizować witryny okienne, lampiony, stare meble itp.

Dziś metoda decoupage stosowana jest na całym świecie do zdobienia różnych przedmiotów dnia codziennego, a efekty bywają naprawdę spektakularnie. Niezbędne będą odpowiednie narzędzia i akcesoria, które nabyć można w specjalistycznych sklepach, takich jak https://zielonekoty.pl/. W sklepach z artykułami do decoupage można kupić specjalne, dedykowane akcesoria, ale dużym atutem jest też możliwość wyboru interesujących serwetek, bez konieczności zakupu całych opakowań. To duże ułatwienie, a koszt kupna jednej serwetki jest bardzo korzystny.

Scrapbooking

Drugą, choć często mniej popularną techniką jest scrapbooking. Warto jednak wiedzieć, że jest to technika, która znana jest od wieków i równie długo stosowana również w Polsce, choć sama nazwa jest stosunkowo młoda. W kulturze działalność określana mianem scrapbookingu nawiązuje do wspomnień. Dawniej kobiety wykonywały specjalne albumy, pamiętniki, przygotowywały w specjalnych zeszytach skrawki wspomnień, m.in. w postaci wycinków z gazet ważnych dla danej rodziny, naklejki na kopertach, zasuszone liście. Możliwości jest naprawdę wiele.

Technika zdobienia zatrzymująca wspomnienia kojarzona jest głównie ze Stanami Zjednoczonymi, ale obecnie cieszy się ogromną popularnością na całym świecie.

Czym różni się decoupage i scrapbooking?

Mimo że obie metody, scrapbooking i decoupage, odnoszą się do technik zdobienia, to w praktyce dość mocno różnią się od siebie. Używanie obu terminów, jako synonimów jest więc błędem. Wśród pierwszych istotnych różnic wymienić należy zdobioną powierzchnię. O ile w przypadku decoupage jest to najczęściej różnego rodzaju szkło, ale też świece, metal, drewniane pudełka, ramki itp., o tyle miłośnicy scrapbookingu skupiają swoją uwagę głównie wokół papieru.

W obu rozwiązaniach wykorzystać można nietypowe rozwiązania, które pozwolą otrzymać naprawdę wyjątkowe dzieła sztuki.

Jak zacząć?

Szukając odpowiednich do wykonania planowanych prac akcesoriów, warto poznać ofertę specjalistycznych sklepów. Dlaczego? Ponieważ można mieć pewność, że dostępny asortyment odpowiadał będzie potrzebom wybranej techniki. Specjalne kleje sprawiają, że każdy dodatek będzie trzymał się trwale. Dużym atutem jest też to, że w sklepie z artykułami kupić można wszystko, co niezbędne.

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę, powinny, poza papierem, serwetkami, papierem ryżowym, zaopatrzyć się także w kleje podkładowe, lakiery i woski wykorzystywane do wykończenia lub specjalne bejce do drewna, a w przypadku scrapbookingu także w różne rodzaje papieru kolorowego, stempli, dziurkaczy, albumów, tektur itp.

Obie techniki pozwalają tworzyć wyjątkowe i unikatowe rzeczy, ale co ważne – do ich przygotowania nie są potrzebne żadne szczególne umiejętności, szczególnie w przypadku scrapbookingu. W przypadku decoupage ważne jest, aby poznać podstawy tej techniki, jednak dzięki dostępnym tutorialom czy artykułom znaleźć można konkretne pomysły i inspiracje.

Materiał zewnętrzny