Last Updated on

Choroba Osgood-Schlattera jest stanem, który dotyka młodych sportowców – głównie chłopców w wieku 10-15 lat grających w piłkę nożną. Choroba powoduje ból w okolicy kolana i uniemożliwia dalszą aktywność fizyczną. Jakie są przyczyny i objawy choroby, również dowiedz się czym właściwie jest ból stawów.

Osgood-Schlattera? Jakie jest leczenie?

Choroba Osgood-Schlattera jest zapaleniem aseptycznym z guzowatości kości piszczelowej, sklasyfikowanym jako grupa martwicy kości sterylnej. Rozszerzanie to niewielkie pogrubienie piszczeli, które można dostrzec nieco poniżej rzepki. Służy jako miejsce ataku jednego końca więzadła, odruch rzepki, który jest częścią wspólnego ścięgna mięśnia czworogłowego uda. Ten mięsień pozwala wyprostować nogę w kolanie. Choroba Osgood-Schlattera – przyczyny i czynniki ryzyka
Przyczyny choroby nie są dokładnie znane. Przyjmuje się, że może to być tzw. Pęknięcie (przeciążenie) piszczeli plateau. Niektórzy uważają degradację więzadeł rzepki, infekcji lub urazu za przyczynę choroby.
Czynnikiem ryzyka jest stały wiek: choroba dotyka najczęściej dzieci w wieku od 10 do 15 lat. Seks jest również ważny – chłopcy cierpią trzy razy częściej niż dziewczęta. Ponadto zauważono, że niektóre dyscypliny sportowe znacznie zwiększają prawdopodobieństwo choroby w tym wieku. Czy lekkoatletyka i piłka nożna, nawet jeśli mogą przyczyniać się do tego każdego roku, podczas których występuje przedłużenie z zgięciem kolana większe niż 40 stopni. (To wyjaśnia, dlaczego choroba nie występuje u dzieci, np. Pływanie).
Podczas tego rodzaju ćwiczeń występuje obciążenie gruźlicą kości piszczelowej, a w okresie wzrostu jest słabe i podatne na uszkodzenia. Jeśli wynik łza, która przeciąża kawałek piszczeli, do którego jest dołączony do ścięgna rzepki, i dalszy rozwój stanu zapalnego w guzowatości. Kość jest regenerowana, ale guzki zgrubienia. Warto jest się zaopatrzyć w skuteczny środek przeciwbólowy i przeciwzapalny, który działa.

Choroba Osgood-Schlattera – objawy

  • guzek, który pojawia się pod kolanem, zamiast mięśnia czworogłowego przymocowanego do kości piszczelowej
  • ból kolana, który zwiększa się po bieganiu, dłuższym chodzeniu lub wchodzeniu po schodach
  • tkliwość, obrzęk, zaczerwienienie i ocieplenie kolana
  • napięcie mięśni nóg, szczególnie mięsień czworogłowy uda

Choroba Osgood-Schlattera – diagnoza

Rozpoznanie opiera się na objawach i prześwietleniu kolana.

Osgood-Schlatter – leczenie

Przede wszystkim należy pobrać kolano, aby tkanki mogły się zregenerować. Pacjent powinien nosić specjalną ortezę, która ograniczy ruch zgięcia w kolanie. Jeśli jest to nieskuteczne, może być konieczne umieszczenie nogi w gipsie na 3-4 tygodnie. Po uzdrowieniu pozostaje pogrubienie i przebudowa piszczeli, górna, ból można złagodzić za pomocą okładów z lodu i środków przeciwbólowych. Pomocna jest również terapia fizyczna, która przyspieszy proces gojenia. Zalecamy krioterapię i pole magnetyczne. W skrajnych przypadkach może być konieczna operacja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here